See eksitoni on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "exciton"
},
"expansion": "English exciton",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English exciton).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eksitoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitonitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitonittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitonittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitonittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitonittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitonittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eksitoni",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eksitoni",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eksiton",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Physics",
"orig": "fi:Physics",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"exciton"
],
"id": "en-eksitoni-fi-noun-G41ZjgDm",
"links": [
[
"physics",
"physics"
],
[
"exciton",
"exciton"
]
],
"raw_glosses": [
"(physics) exciton"
],
"topics": [
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"physics"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeksitoni/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ks̠iˌt̪o̞ni]"
},
{
"rhymes": "-oni"
}
],
"word": "eksitoni"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "exciton"
},
"expansion": "English exciton",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English exciton).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eksitoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitonitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitonittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitonittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitonittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitonittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoninaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoninansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitonikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitoneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksitonittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitonittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksitoneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksitoneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eksitoni",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eksitoni",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eksiton",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oni",
"Rhymes:Finnish/oni/4 syllables",
"fi:Physics"
],
"glosses": [
"exciton"
],
"links": [
[
"physics",
"physics"
],
[
"exciton",
"exciton"
]
],
"raw_glosses": [
"(physics) exciton"
],
"topics": [
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"physics"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeksitoni/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ks̠iˌt̪o̞ni]"
},
{
"rhymes": "-oni"
}
],
"word": "eksitoni"
}
Download raw JSONL data for eksitoni meaning in All languages combined (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-09 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.